SAP Developer (Oracle, SQL, Database)

Tuyển dụng SAP Developer (Oracle, SQL, Database)

Mô tả công việc

  • Map client business requirements, processes, and objectives; develops necessary product modifications to satisfy clients' needs
  • Design, customize, configure and test business requirements
  • Identify gaps, issues and workaround solutions.
  • Rollout/Implementation/Development and support projects
  • Work closely with customer and SAP functional consultant to generate required development/implement new business change request based on predefined solutions.
  • Develop an interface to integrate between systems
  • Develop Adobe Form, report, win form application, webform application
  • Be responsible for database development with SQL or Oracle template
  • Work independently on your daily tasks and be able to support/skill up other project team members

Trách nhiệm

  • Multi-country project, opportunity to go abroad
  • Be rewarded with attractive remuneration
  • A friendly, professional, dynamic organization

Kỹ năng

Database MySQL SAP

Yêu cầu kinh nghiệm

  • 0 - 3 years of experience in the relevant domain
  • ABAP core (Data dictionary, SQL, ALV, Report, Dialog programming, SAPScripts, Smartform, BDC…)
  • Advanced ABAP (OOP, BAPI, Idocs, Workflow, Enhancement, BADI, Webdynpro, ADOBE form…)
  • Experience in HANA and mobility (UI5, Fiori) is a plus
  • Basic knowledge in SAP business process (SD, MM, FI, PP…)
  • Work Location: HCMC, Japan or Singapore
  • Language:

              - HCM: English/Japanese

              - Singapore: English

              - Japan: English and Japanese

Việc ứng tuyển Online cho một công việc tại 5JobVN, là bạn đã đồng ý tuân thủ và tuân theo các Quy Định và Điều khoản của chúng tôi. Bạn phải đồng ý với các Điều khoản và Điều kiện và tuân thủ các quy định của 5Job.

Thông tin việc làm

  • Ngày đăng: 4 năm trước
  • Lương:
  • Vị trí: SAP Developer (Oracle, SQL, Database)
  • Loại việc làm: Full Time
  • Địa điểm làm việc:TP Hồ Chí Minh,
  • Giới tính: (Any)
  • Hạn nộp: 23/07/2024

Bản đồ

Thông tin công ty

  • Tên công ty: IMT Solutions Ltd.
  • Địa chỉ: 57 Bau Cat 4, Tan Binh, Ho Chi Minh
  • Thông tin thêm:

Các việc làm khác

+ Xem tất cả việc làm

Mạng tìm việc 5Job, kết nối ứng viên với quý công ty!

Dù bạn là ai, công việc gì 5Job đều có thể tìm cho bạn 1 công việc phù hợp, giới thiệu cho quý công ty một ứng viên sáng giá nhất.